Шланги для харчової промисловості в Україні: на якому обладнанні використовуються і з чого складаються

Шланги (рукави) для харчової промисловості в Україні використовуються на багатьох підприємствах і виробництвах з виготовлення продовольчих товарів. Серед них:

  • Заводи з виготовлення хлібобулочних виробів. Рукави використовуються в таких агрегатах, як ємності для зберігання борошна, тістоміси, формувальні машини та ін. На кожному виробничому етапі харчові продукти надходять по рукавах, стрічках (іншим способом).
  • Кондитерські фабрики. Рукави встановлюються в глазурувальному обладнанні, а також у машинах для завантаження/розвантаження борошна.
  • Підприємства з обробки м'ясних продуктів. Шланги використовуються практично на кожному етапі переробки, при виготовленні ковбасних виробів і т.д.
  • Заводи, на яких виробляється вино, напої, пиво, соки, молочна продукція також не обходяться без транспортувального обладнання із встановленими РВТ.
  • Цехи з виготовлення сипучих продовольчих продуктів (борошно, крупа, харчові добавки).

Шланги для харчової промисловості виконують функцію транспортування продуктів і бувають декількох типів: напірні і напірно-всмоктувальні. Рукави не універсальні: можуть бути призначеними тільки для води, молока і соняшникової олії, для сипучих продуктів. Тому для кожної машини шланг підбирається окремо.

Вимоги до рукавів для харчової промисловості:

  • Міцність. Вироби експлуатуються в умовах широкого діапазону температур і тисків, отже повинні витримувати їх.
  • Стійкість до сильних навантажень. Нерідко заводи працюють цілодобово. У деяких сферах діяльності виробництво сезонне і не зупиняється взагалі. Наприклад, виготовлення цукру, соняшникової олії триває 5-6 місяців. Таким чином обладнання працює без зупинки і шланги повинні витримувати такі навантаження.
  • Довговічність. РВТ – виріб недешевий. На одній машині може бути декілька шлангів. Тому купувати рукави краще найвищої якості, щоб вони служили максимально довго.
  • Безпека. Виробництво харчових продуктів дуже зобов'язує власників: уся техніка та аксесуари, які контактують із продукцією, повинні строго відповідати нормам безпеки і бути екологічно чистими. Склад гуми (або ПВХ) строго контролюється. Такий матеріал не повинен мати запаху, смаку.

Види шлангів для харчової промисловості

РВТ для транспортування харчових продуктів бувають різними (все залежить від того, для якого обладнання і продукції вони призначені):

  • Транспортувальні шланги з каучуку. Гумовий рукав для харчової промисловості виготовляється згідно з ЕН. Його внутрішній шар відрізняється від зовнішнього: склад гуми внутрішнього шару не має запаху, шкідливих речовин, токсинів, смаку. Підсилення може бути текстильним або сталевим (є моделі, де є і текстильне, і сталеве обплетення). Діапазон робочих температур у кожної моделі різний.
  • ПВХ шланги. ПВХ-рукав має три шари. Зовнішній і внутрішній виготовлені з ПВХ, дозволеного для використання в харчовій промисловості. Проміжний шар – підсилення зі сталевого дроту. Переваги цих виробів: підвищена зносостійкість, гнучкість, стійкість до температур і напірного тиску, вакууму, атмосферних дій, ультрафіолету. ПВХ-шланг має ідеально гладку внутрішню поверхню, що забезпечує його просте очищення від забруднень (хоча скупчення і відкладення у ній виникають вкрай рідко). Використовується для транспортування молока, напоїв із невисоким вмістом алкоголю (тобто спирту) і жиру. Застосовний в інших сферах: подача повітря, насіння, добрив.

Також шланги розрізняються за функціональністю: напірні та напірно-всмоктувальні.

                                                 

Що означають буквені дані на рукавах для харчової промисловості?

У технічній інструкції до рукавів для харчових продуктів завжди вказані різні буквені позначення. Про що вони говорять:

  • Норма FDA. Це свідчить про те, що продукція була створена з урахуванням вимог управління з санітарного нагляду за якістю виробів департаменту США.
  • NBR – нітрильний каучук. Цей показник говорить про те, що виріб має твердість, міцність на розрив і стійкість до стирання, механічних впливів, широкого діапазону робочих температур.
  • EPDM (внутрішній шар). Етиленпропіленовий каучук використовують при виготовленні шлангів для харчової промисловості (та в інших галузях). EPDM-каучук стійкий до старіння, гарячої води, пари, мийних засобів, спирту та інших впливів.
  • Фталати (DEP, DBP, DEHP). Безпека трубопроводів для харчових продуктів визначається наявністю даного компонента. Якщо він відсутній, значить виріб безпечний.

Для того, щоб не виникало проблем із службами, які контролюють питання санітарії та екології, а також щоб бути впевненим у тому, що шланги не завдадуть шкоди кінцевій продукції та людині, слід купувати РВТ тільки у спеціалізованих центрах. Компанія "ГАНЗА-ФЛЕКС" реалізує товари високої якості і надає на них гарантію.

Виготовлення та ремонт рукавів для харчової промисловості: ефективність і доцільність

Шланги виходять із ладу з декількох причин: неправильний підбір, порушення норм експлуатації та відсутність ТО. З метою недопущення аварійних ситуацій і простою обладнання рекомендується систематично проводити огляд і контроль стану та працездатності даних виробів. У разі виявлення пошкоджень слід звертатися до фахівців. У деяких випадках можливий ремонт. Та все ж при надмірному зносі виробу його слід замінити.

Коли виявлено дефект шлангу, виникає декілька запитань:

  • Чи можливий ремонт?
  • Чи економічно вигідний ремонт?
  • Як довго прослужить відремонтований шланг?
  • Чи існує якась небезпека для виробничого процесу або здоров’я співробітників, якщо використовувати відремонтований рукав (раптовий розрив, аварія, простій)?

Отже, якщо ремонт можливий, але немає гарантії тривалого терміну подальшого використання, то сміливо заміняйте. Це позбавить від зайвих проблем.

Вгору