Як правильно вибрати шланг: найважливіші характеристики і поради фахівців

Асортимент продукції HANSA-FLEX включає велике різноманіття шлангів різних типів, які продаються на метри. Вони виконані з різних матеріалів і мають різні технічні характеристики.

Отже, які ж параметри найважливіше враховувати при виборі шлангу? 

По-перше, це допустимий тиск. Адже саме максимальний робочий тиск (динамічний робочий тиск) визначає структуру та вибір шлангу. В асортименті продукції HANSA-FLEX є шланги (рукави) з робочим тиском від 8 бар до 1800 бар (шланги низького, середнього, високого і надвисокого тиску – РНТ, РСТ і РВТ). Залежно від специфіки використання є шланги з текстильним або дротяним обплетенням, із вставками з дротяної спіралі. Останні відомі як "усмоктувальні шланги" і можуть витримувати знижений тиск (до 0,85 бар) і при цьому зберігають форму.

По-друге, при виборі шлангів потрібно брати до уваги внутрішній діаметр. Ця характеристика має особливе значення, адже рідина, проходячи трубопроводом, втрачає тиск. Слід зауважити, що втрата тиску залежить не тільки від внутрішнього діаметра шлангу, але й від форми протікання, шорсткості стінок трубопроводу, від його довжини, а також від питомої ваги рідини і швидкості потоку (все сказане стосується так званого вираженого потоку в трубопроводі). Втрати тиску також відбуваються при проходженні потоку рідини через арматури, клапани, коліна та інші звуження.

Фахівцю на замітку: розрізняють 2 види потоків – ламінарний і турбулентний. При ламінарному потоці рідина створює розподіл швидкості по параболі, і втрата тиску пропорційна швидкості. Турбулентний потік виникає при накладанні основних рухів на невпорядковані змішані потоки руху, і втрата тиску співвідноситься з квадратом швидкості. На практиці частіше зустрічаються турбулентні потоки. Щоб розрахувати втрату тиску точно, слід мати точні дані про характеристики рідини, про питомі коефіцієнти опору системи трубопроводів і про їх технічне виконання.

Правильний вибір умовного проходу трубопроводу може надалі мати значний вплив на продуктивність гідравлічної установки. Вважається, що при зміні діаметра всього на 1% гідродинамічний опір зростає на 5% (при однаковій витраті). Взагалі радимо орієнтуватися на такі закономірності:

  • Маленький діаметр трубопроводу→висока швидкість потоку→можливий високий робочий тиск.
  • Великий діаметр трубопроводу→низька швидкість потоку→можливий низький робочий тиск.

Важливими при виборі шлангів є такі характеристики як робоча температура і температура зовнішнього середовища. Гумові суміші, з яких виготовлені стандартні гідравлічні рукави  HANSA-FLEX, розраховані на використання в діапазоні температур від -40 °С до макс. 100 °C (нетривалий час – при 125 °C). Зауважимо, що для стисненого повітря передбачені інші температури.

Якщо експлуатація шлангів відбуватиметься за межами допустимих температур, слід робити розрахунок на значне скорочення їх терміну служби. Найбільш типовими проблемами, які виникають при використанні шлангів при низьких температурах, є досягнення так званої "точки склування", при високих температурах – передчасне "старіння" гумових матеріалів, а при зовнішньому впливі озону або ультрафіолету спостерігається втрата еластичності. Ось чому повинен бути передбачений захист шлангу.

Фахівцю на замітку: точка склування описує температуру, при якій еластичність матеріалу наближається до нуля, тобто матеріал стає крихким і при механічному навантаженні ламається, як скло. Типовою ознакою шлангопроводу, зруйнованого склуванням, є тонкі радіальні тріщини на поверхні зовнішнього і внутрішнього шару шлангу. Озон і ультрафіолетове випромінення при несприятливих умовах можуть зруйнувати ланцюгові молекули еластомера, внаслідок чого цей матеріал втрачає свою еластичність – стає крихким і ламається в місцях навантаження. Показовими для цієї форми зносу є тріщини, які проникають аж до обплетення. Такий шлангопровід беззахисний перед погодними впливами і швидко виходить із ладу.

І, нарешті, при виборі шлангів, необхідно враховувати сумісність із середовищем. Так, шлангопроводи HANSA-FLEX на практиці використовуються для різноманітних рідких і газоподібних середовищ, але при цьому не в кожному випадку можна передбачити реакцію матеріалу на використовуване середовище. Інформація про стійкість матеріалів шлангів щодо середовища є орієнтовною і дозволяє лише попередньо вибрати відповідний шланг. Тому для особливо важливих або спірних випадків рекомендується обов'язково провести випробування на практиці.

Можна зробити висновок про те, що при виборі шлангопровідної продукції (шланги, рукави, у тому числі високого тиску РВТ) потрібно враховувати цілу низку важливих параметрів і характеристик, щоб продукція служила довго. Зробити правильний вибір шлангів HANSA-FLEX, величезний асортимент яких є на складах компанії "Ганза-Флекс" у Києві та Дніпрі, з урахуванням усіх необхідних вимог і умов експлуатації, Вам допоможуть фахівці офіційного представника німецького виробника HANSA-FLEX в Україні.

 

Вгору